Чи варто інвестувати у воєнні облігації в Україні?
Рівень показника інфляції спонукає населення пускати в оберт свої заощадження, адже «гроші під матрацом» обезцінюються щомісяця. Навіть під час повномасштабної війни, українці мають декілька варіантів інвестицій з різним порогом входження, включаючи криптовалюту, нерухомість, акції. Найпоширенішим варіантом вкладання капіталу є облігації різних видів. Але наскільки актуальними є воєнні облігації в Україні станом на 2024 рік? Розглянемо в цій статті.
Воєнні облігації: прибутковість, переваги та ризики
Прибутковість від будь-яких облігацій може бути як фіксованою, так і змінною, залежно від того, чи прив’язані вони до облікової ставки НБУ. Наприклад, станом на 2024 рік, найактуальнішими воєнними облігаціями для українських інвесторів є наступні варіанти:
- «Залізний Порт» від 16,25%, дата виплати — 5 червня 2024 року;
- «Асканія-Нова» від 16,50%, дата виплати — 20 листопада 2024 року;
- «Джанкой» від 17,96%, дата виплати — 23 липня 2025 року;
- «Керч» від 18,00%, дата виплати — 15 жовтня 2025 року.
Перевагами вкладань в облігації є, перш за все, безпека і гарантованість отримання доходу. Гарантом є держава, яка зобов’язується виплатою як основної суми, так і нарахованих відсотків, навіть у кризові часи. Це робить воєнні облігації менш ризикованими порівняно з іншими інвестиціями, такими як акції чи валюта. Також, доходи від воєнних облігацій звільняються від податку на доходи фізичних осіб, що дозволяє зберегти більшу частину заробленого.
Але в будь-яких інвестиціях є місце для ризику, і воєнні облігації не виключення. Наприклад, низька ліквідність, що означає обмежену можливість швидкого продажу до завершення терміну дії договору. Тому інвестори повинні враховувати цей фактор, якщо їм потрібен доступ до коштів у короткий термін.
«У будь-якому разі, це більш вигідно, ніж депозити. Але є нюанс з термінами виплати. Там вони дуже тривалі – рік, півтора, два роки. Тому, якщо у людей є така можливість і їх це не лякає, то можна купувати військові облігації, у них дохідність більша.» — відзначає Олександр Савченко, ректор Міжнародного інституту бізнесу.
Воєнні облігації України: де купити
Завдяки цифровізації всієї бюрократичної машини України, майже будь-яку дію, від купівлі товару до отримання документів, можна зробити маючи в наявності лише телефон і доступ в інтернет. Ось перелік основних способів як купити воєнні облігації України:
- фінансові установи: більшість банків пропонують придбати облігації через мобільний банкінг. Наприклад в Монобанку є розділ «Накопичення», через який можна отримати доступ до актуальних пропозицій;
- мобільний додаток Дія: також дає доступ до переліку облігацій, де можна обрати варіант відповідно зручному терміну погашення і ставці, легко сплативши карткою;
- брокери: деякі брокерські компанії, які працюють з облігаціями внутрішньої державної позики (ОВДП), також надають доступ до воєнних облігацій. Наприклад, ICU, Dragon Capital та інш.;
Для купівлі цінних паперів необхідно надати доступ до загального портфелю документів, який включає паспорт, РНОКПП та банківський рахунок, відкритий в гривневій валюті.