Банки прогнозують зростання попиту на кредити та готові надалі нарощувати портфель
З 2021 року НБУ запровадив щоквартальне опитування банків про фондування, в яких беруть участь респонденти учасників. Основною метою є поглиблення знань про динаміку обсягів, структури та вартості зобов’язань і капіталу банків. Звіт містить узагальнені оцінки й очікування про обсяги, вартість, строковість, а також чинників, які впливають на ці показники.
Як змінювався кредитний попит впродовж 2024 року?
Вісім кварталів поспіль Національний банк України помічав зростання попиту на кредитування корпоративного сектору, шість кварталів — для домогосподарства. Про це повідомили на сайті НБУ в результаті показників щоквартального Опитування про умови банківського кредитування. Це свідчить про стабільний інтерес підприємств до фінансування і розвитку, а також про необхідність фінансових вкладань великих об’ємів зі сторони населення, що відображає загальне збільшення активності на фінансовому ринку.
Цей тренд також підтримує інтерес банків до облігацій внутрішньої державної позики — за перші п’ять місяців поточного року бізнес та населення сумарно збільшили свої портфелі на 69 млрд.грн., про що йдеться в Звіті про фінансову стабільність на червень 2024 рогу від НБУ. Інтерес інвесторів до таких облігацій з’являється внаслідок зниження дохідностей інших інструментів, а також бажанням зафіксувати дохідність на тривалий період, поки не відбулося зниження ставки.
Що сприяє підвищенню попиту?
Аналізуючи можливі фактори підвищення попиту на кредит, можна відокремити основні цілі кредитування:
- для малого і середнього бізнесу:
- інвестиції в обладнання, технології та інші активи для розширення виробничої потужності;
- потреба в додаткових коштах для оборотного капіталу;
- заохочення і допомога зі сторони держави шляхом вводу в оберт спеціальних програм кредитування на вигідних умовах;
- необхідність в реструктуризації боргів для покращення фінансової стійкості в умовах інфляції.
- для фізичних осіб:
- позики на повсякденні витрати;
- позики на купівлю або будівництво житла;
- автокредити;
- кошти на освітній процес для себе або членів родини;
- позики, що покривають витрати на медичні послуги.
Подібні заходи сприяють появі нових робочих місць і загальному зростанню фінансової активності громадян.
Чого чекати в IV кварталі?
Стосовно IV кварталу 2024 року, за оцінками банків, залучення зростуть лише від населення, а від бізнесу залишаться незмінними. Також, очікується зниження вартості депозитів, як для домогосподарств, так і для корпорацій, але оцінки банків стриманіші, ніж у перші два квартали цього року. Про капітал — чотири квартали поспіль респонденти зауважували про несуттєве зменшення вартості впродовж останніх 12 місяців. Зараз окремі фінансові установи повідомляють про скорочення обсягу капіталу внаслідок зміни регуляторних вимог, погіршення макроекономічних прогнозів чи зміни ризик-апетиту банку, очікуючи збереження цієї тенденції і в майбутньому.
Таким чином, попри останню тенденцію про стримані прогнози щодо активного залучення від бізнесу в порівнянні з II-III кварталом, станом на IV квартал банки мають намір продовжувати нарощувати свій кредитний портфель в помірному обсязі для забезпечення всіх необхідних фінансових потреб своїх клієнтів.